top of page

 

 

 

Drodzy Maturzyści!
Życzymy Wam powodzenia na egzaminach, trafionych tematów i połamania piór.Spełniajcie marzenia, realizujcie plany
i podbijajcie świat!
Trzymamy kciuki za Wasz sukces :)

kasztan_.jpg
biblioteka IILO Mikołów

Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza

Hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską
i światową literaturę. W 2024 roku W dwudziestą będzie obchodzona 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. W uchwale podkreślono, że „jako pisarz i myśliciel stał się jednym
z największych autorytetów intelektualnych. Jego twórczość zakorzeniona w najwspanialszych wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury reprezentuje zarazem dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej, narodów, których udziałem było doświadczyć i zmagać się ze skutkami nazizmu
i komunizmu. Zarazem w swojej twórczości Miłosz przekracza granice kultur, gatunków

i języków: był znawcą i tłumaczem Biblii, poezji polskiej, europejskiej i amerykańskiej, a nawet dzieł Dalekiego Wschodu. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50.
na emigracji tom esejów „Zniewolony umysł”, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą
na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie jedną z najważniejszych książek XX w”.

Rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza

„Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały. W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.

Rok 2024 Rokiem Marka Hłaski 

W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica jego urodzin. Ten wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych został doceniony za „uniwersalny wymiar twórczości”. W uchwale podkreślono jego „wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” oraz podano, że „był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”. Przypomniano
o debiucie opowiadań „Baza Sokołowska” i „Pierwszy krok w chmurach”. Wspomniano
o emigracji i kolejnych utworach „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

Rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza

Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Jak określono
w uchwale „był wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa”, który „opisując rzetelnie rzeczywistość służył wspólnocie”. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale przypomniano czas, w których tworzył i utwory z tym związane takie jak „Sztafeta”, „Dzieje rodziny Korzeniowskich”, „Westerplatte”, „Bitwa o Monte Cassino”. Przytoczono też cykl „Od Stołpców po Kair”, który był zapisem jego własnych losów i zbiorem reportaży o spotkanych Polakach, losach emigrantów i tworzeniu wojsk polskich”. 

Lista-patronow-roku-2024--696x464.jpg

Książki które dają ukojenie

Nasze comfort books. Redakcja Zwierciadlo.pl o książkach, które dają ukojenie


Czym jest comfort book? To książka, którą dobrze znamy i której lektura sprawia nam przyjemność za każdym razem, gdy do niej wracamy. W Międzynarodowy Dzień Książki publikujemy redakcyjne zestawienie naszych ukochanych „komfortowych książek”, które otulają nam serca jak ciepły koc, a wśród ich stron zawsze odnajdujemy kojącą przystań. 

Czas wolny od nauki pozwala wypocząć ale to nie znaczy, że trzeba leniuchować. ;)

Poniżej link do konkursów

z przeróżnych dziedzin  - każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto spróbować.

 

https://aktualnekonkursy.pl/​​​​​​​​

 

Godziny pracy biblioteki
poniedziałek 8.45- 15.30
wtorek       8.30 - 14.30
środa         8.00 - 14.00
czwartek     8.00 - 15.00

piątek         8.00 - 14.00

biblioteka IILO Mikołów

Pod tym adresem znajdziecie mnóstwo audiobooków - czyli książek audio w formacie *.mp3 - czytanych  przez najlepszych polskich aktorów. Serwis audioteka.pl to regularne nowości, premiery bestsellerów i wyjątkowa oferta tytułów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.A wszystko dostępne od ręki w formie plików do pobrania na komputer.

KRONIKI-RODU-KANE-Rick-Riordan-PAKIET-bez-pudelka.webp

Uwaga! Konkurs na recenzję!

 

Biblioteka ogłasza konkurs na napisanie recenzji jednej z nowości zakupionych w tym roku. Recenzja ma być jak najkrótsza (mile widziane jednozdaniowe!), ale w ciekawy, niekonwencjonalny sposób zachęcająca do czytania.

Termin oddawania prac – do końca marca.

 

Nagrody czekają!

Zapraszamy do udziału!

bottom of page